top of page
  • Writer's pictureAngelica

26.e och sista dagen på juicefastan

Hade visst räknat lite fel!

Blev 26 dagar som juicfastan blev då vi åker till Thailand imorgon och det är svårt att få med sig juice på planet!

Har dock beställt frukt på första till Dubai och raw food från Dubai till Thailand!

Så imponerad av Emirates som hade så otroligt många val.

Dock är det lite märkligt på alla flyg jag åkt går det inte att beställa gluten och mejerifritt man får liksom välja ett av dem. Båda finns men inte i kombination!


Så hur ska jag summera dessa 26dagar....

• Det var inte så jobbigt som jag trodde innan

• känt hunger men inte hysteriskt och det har liksom gått över

• i början typ 2 första veckorna kände man sig superpigg, därefter inte riktigt lika mycket energi och då speciellt inte på em/kväll

• tappat totalt 29cm lite här och där och minskat 5kg i vikt

• men bäst av allt!!! Jag har inte lika ont i min vrist längre...hurraaaaaaa!!! Inte helt borta men det är nästan obefintligt 🙌🏼💪🏼


Jag kommer ju antagligen gå upp det mesta igen när man börjar äta men jag har ju nu även kommit igång med träningen ordentligt och sen gäller det ju också att inte äta massa skit och skräp mat, men det har jag ju inte gjort så mycket på flera år så det ska jag nog klara!


Detta är något jag varmt kan rekommendera alla!

De starka som även vart med på denna resan som är i olika faser och velat uppnå olika mål!

Jag är så stolt över er alla och tacksam för att ni gjorde detta samtidigt som oss!

Vissa har kört på alla 28 dagar, vissa en vecka, några två och vissa av er är igång fortfarande!

Och alla jag pratat med har mått bra och ttyckt att det vart lätt och fått mycket energi. Några och det är inte många har tyckt att det varit svin jobbigt.

Men oavsett så ska ni vara grymt nöjda över er själva och stolta!

Och för er som fortfarande är igång...jag hejar på er och ni kommer klara det galant och jag hoppas även era mål uppnås!


Jag har fått en förfrågan om att berätta lite om autoimmuna sjukdomar och kostens betydelse, alltså en liten föreläsning på ett trevligt cafe här i stan och då även prata om denna juice detox och köra igång och peppa förhoppningsvis ett stort gäng i vår och då kanske det är fler här som vill haka på!

Jag håller er uppdaterade!


Imorgon fyller jag år och det kommer firas i luften på väg till underbara Thailand med fantastiska vänner!😍🙏🏼

Och idag ska jag och min svägerskas son som blir 6år bli firade tillsammans av min härliga Norska familj.

Och då jag inte kan äta nått gottit idag, så har jag ändå för saken skull bakat nått som jag kan äta vid senare tillfälle när vi kommer tillbaks från Thailand!

Super enkla jornötskakor 😋


Recept

1dl ekologiskt osaltat jordnötsmör

1/2 dl lönnsirap

2dl glutenfria havregryn


Gör såhär:

Rör ihop allt till en smet och rulla ihop små bollar, lägg upp på bakplåtspapper och tryck ut med en gaffel och hyst in i frysen!

Tag fram och njut när suget smyger sig på en helg!


Önskar er en toppen dag!

Jag ska ut och skotta snö en sista gång på väldigt länge!


Nästa inlägg blir antagligen från varmare breddgrader🌞🌞🌞


Juice Bild: från Karro

#juicefasta #superjuiceme #jasonvale #recept

#healing #reumatism #sle #lupus #alternativmedicin #jornötskakor








119 views0 comments

Recent Posts

See All
Post: Blog2_Post
bottom of page